melisa

Jak używać ziół w kuchni?

Zapew­ne uży­wa­jąc swo­ich ulu­bio­nych ziół, po pro­stu kro­isz je drob­no lub doda­jesz zerwa­ne list­ki. I bar­dzo dobrze! Zio­ła mają tę moc, że doda­nie ich do każ­dej potra­wy spra­wia, że danie wzno­si się na wyż­szy poziom, ale w tym arty­ku­le opo­wiem Ci o kil­ku kuli­nar­nych tri­kach, któ­re spra­wią, że uży­wa­nie ziół będzie jesz­cze bar­dzie efektywne.

Zacznij­my od bazy­lii, któ­rą trak­tu­ję jako kró­lo­wą ziół. Zapy­tasz dla­cze­go? Bo moim zda­niem spraw­dza się wszę­dzie! Bazy­lia to ide­al­ny doda­tek do świe­żych, doj­rza­łych pomi­do­rów, moz­za­rel­li, octu bal­sa­micz­ne­go czy owo­ców morza. Od jakie­goś cza­su gości rów­nież u mnie w dese­rach! Spró­buj dodać ją do śmie­ta­no­wych lodów lub tru­ska­wek. Wspa­nia­łe dozna­nia kuli­nar­ne gwarantowane!
Uży­wa­jąc ziół zazwy­czaj sku­pia­my się ich listkach.

Co cza­sem oka­zu­je się błę­dem. Są zio­ła takie jak na przy­kład kolen­dra, roz­ma­ryn czy pie­trusz­ka, któ­rych łody­gi są naj­bar­dziej nasy­co­ne sma­kiem. Jak ich uży­wać? Doda­jąc kolen­drę na przy­kład do cur­ry, zmiażdż jej łody­gi tłucz­kiem lub moź­dzie­rzem, by uwol­nić wię­cej aro­ma­tu. Jeśli cho­dzi o pie­trusz­kę, to po pro­stu zbierz łody­gi i wrzuć do przy­go­to­wy­wa­nej zupy. Doda jej sma­ku, ale i aro­ma­tu. Łody­gi roz­ma­ry­nu są nie­co tward­sze od innych ziół. Świet­nym pomy­słem na ich wyko­rzy­sta­nie może być uży­cie ich do przy­go­to­wa­nia szasz­ły­ków. Zamiast nabi­jać na wyka­łacz­ki mię­so czy warzy­wa, możesz uży­wać wła­śnie łodyg rozmarynu.

Nie­któ­re zio­ła lubią być dłu­go goto­wa­ne, a inne wręcz prze­ciw­nie. Zacznij­my od tych pierw­szych: ore­ga­no oraz roz­ma­ryn ide­al­nie spraw­dza­ją się w takich daniach jak sosy czy pie­cze­nie. Zatem możesz je doda­wać już na począt­ku goto­wa­nia. Za to, gdy doda­jesz maje­ra­nek, szał­wię czy meli­sę pamię­taj, o tym by robić to na koń­cu goto­wa­nia. Dla­cze­go? Doda­wa­nie tych ziół wcze­śniej może spra­wić, że stra­cą one na wyra­zi­sto­ści lub sta­ną się po pro­stu gorzkie.
Na koniec świet­ny trik na uwol­nie­nie aro­ma­tycz­nych olej­ków z mię­ty. Jest gorą­co, praw­da? Pysz­na orzeź­wia­ją­ca lemo­nia­da z cytry­ną i mię­ta to ide­al­ny pomysł na let­nie upa­ły. Żeby wzmoc­nić smak mię­ty, wystar­czy zgnieść świe­że list­ki, by uwol­nić wię­cej olej­ków ete­rycz­nych. Użyj tłucz­ka, moź­dzie­rza lub po pro­stu zgnieć list­ki w dłoniach.

Mam nadzie­ję, że moje pora­dy oka­żą się przy­dat­ne i zasto­su­jesz je w swo­jej kuch­ni. Z mojej stro­ny mogę powie­dzieć tyl­ko tyle, że uży­wa­nie świe­żych ziół spra­wi­ło, że dużo chęt­niej eks­pe­ry­men­tu­je w swo­jej kuch­ni. Zio­ła mogą być praw­dzi­wą inspi­ra­cją do kuli­nar­nych podróży.