melisa

7 najlepszych przypraw, które musisz mieć w swojej kuchni

Czu­jesz lek­kie przy­tło­cze­nie, kie­dy wcho­dzisz w skle­pie na dział z przy­pra­wa­mi? Nie ma co się dziwić…na ryn­ku jest bar­dzo wie­lu pro­du­cen­tów przy­praw oraz rodza­jów przypraw.
Każ­dy, kto, kocha goto­wać uży­wa przy­praw, bo to wła­śnie one wzno­szą nasze dania, spra­wia­ją, że posi­łek sta­je się wyjąt­ko­wy! Jak zatem zde­cy­do­wać, cze­go potrze­bu­jesz? Przy­go­to­wa­li­śmy listę sied­miu przy­praw, któ­re pomo­gą zbu­do­wać oso­bi­stą spi­żar­kę z przy­pra­wa­mi. Dzię­ki, któ­rej goto­wa­nie sta­nie się przy­jem­niej­sze i smaczniejsze!

Czar­ny pieprz
Sól i…. no wła­śnie pieprz. Jest to połą­cze­nie koniecz­ne, któ­re wystę­pu­je prak­tycz­nie zawsze. Czar­ny pieprz jest doda­wa­ny do więk­szo­ści potraw. Jego zada­niem jest doda­nia ostro­ści, przy­go­to­wy­wa­ne­mu daniu. Jest to dość wygod­na przy­pra­wa, z tego wzglę­du, że łatwo regu­lo­wać poziom ostro­ści, jakiej chce­my uzy­skać. Nie zapo­mi­naj o jego doda­niu, gdy przy­go­to­wu­jesz mary­na­ty, gula­sze, rosół, ale rów­nież w naj­zwy­klej­szych kana­pach ze świe­żym pomi­do­rem! Tak. Nawet taka pro­sta prze­ką­ska z dodat­kiem pie­przu nabie­rze wyjąt­ko­we­go aro­ma­tu i smaku.

Gra­nu­lo­wa­ny czosnek
Jest to świet­na alter­na­ty­wa dla świe­że­go czosn­ku. Jeśli zda­rzy się, że zapo­mnisz kupić głów­ki czosn­ku, by przy­go­to­wać np. Sos bolo­gne­se nic stra­co­ne­go! Posia­da­nie w swo­im przy­praw­ni­ku gra­nu­lo­wa­ne­go czosn­ku zawsze ura­tu­je sytuację.

Tymia­nek
Ma drzew­ny, lek­ko cytry­no­wy i łagod­ny smak. Naj­czę­ściej uży­wa się go do potraw dłu­go­go­tu­ją­cych takich jak pie­cze­nie czy gula­sze, ale rów­nie dobrze spraw­dzi się w daniach warzyw­nych. Się­gnij po lio­fi­li­zo­wa­ny tymia­nek, jeśli zale­ży Ci na inten­syw­nym, świe­żym aromacie.

Cyna­mon
Zapew­ne naj­bar­dziej koja­rzy się z potra­wa­mi na słod­ko. Cóż… komu nie sma­ku­ją droż­dżo­we bułecz­ki z jego dodat­kiem albo szar­lot­ka? Ale spró­buj zacząć doda­wać go w nie­wiel­kich ilo­ściach do potraw na pod­sta­wie pomi­do­rów. Ide­al­nie pod­bi­ja ich smak.

Ore­ga­no
Sły­szysz ore­ga­no, czu­jesz smak potraw we wło­skim sty­lu? Oj tak! Żad­na inna potra­wa nie koja­rzy się tak moc­no z tym zio­łem. Doda­nie świe­że­go ore­ga­no do warzyw, dań z dodat­kiem maka­ro­nu, a zwłasz­cza do sosów pomi­do­ro­wych nada im praw­dzi­we­go wło­skie­go cha­rak­te­ru. Ponad­to ore­ga­no to rów­nież skład­nik kuch­ni grec­kiej, zatem doda­waj jego list­ki np. do grec­kiej sałat­ki z fetą.

Lub­czyk
Czy­li król roso­łu. Ale nie tyl­ko! Lio­fi­li­zo­wa­ny lub­czyk daje daniom tak zwa­ny smak uma­mi. Co to takie­go? To dodat­ko­wy, pią­ty smak wyod­ręb­nio­ny przez naukow­ców. Pierw­sze czte­ry sma­ki, któ­rych poszu­ku­je­my to: słod­ki, sło­ny, kwa­śny oraz gorz­ki. Uma­mi moż­na opi­sać jako to, co daje potra­wom inten­syw­ność i peł­nię sma­ku. Popra­wia jakość sze­ro­kie­go wachla­rza potraw. Dla­te­go się­gaj po świe­że gałąz­ki lub­czy­ku lub po łatwą w użyt­ku lio­fi­zlio­wa­ną wersję.

Bazy­lia
Tak jak lub­czyk kró­lu­je w roso­łach, tak bazy­lia sta­ła się jedy­nym z topo­wych ziół uży­wa­nych w pol­skiej kuch­ni. Dla­cze­go tak kocha­my jej smak? Pew­nie dla­te­go, że doda­jąc bazy­lię, mamy wra­że­nie, że prze­no­si­my się naszy­mi zmy­sła­mi w waka­cyj­ne rejo­ny. Bazy­lia ma świe­ży aro­mat z sub­tel­nym pie­przo­wym posma­kiem i nutą mię­ty. Śmia­ło możesz doda­wać lio­fi­li­zo­wa­ną bazy­lię do wie­lu potraw lub ze świe­żej przy­go­to­wać sos pesto do makaronu.

Cho­ciaż jest to sie­dem subiek­tyw­nie wybra­nych przez nas przy­praw, któ­re uwa­ża­my, że koniecz­nie powin­no się je mieć w swo­jej szaf­ce na przy­pra­wy, to wiedz, że to dopie­ro począ­tek. Świat przy­praw, lio­fi­li­zo­wa­nych i świe­żych ziół jest ogro­my. To bar­dzo dobra infor­ma­cja! Bo nigdy nie będziesz się nudzić w kuchni.