Czujesz lekkie przytłoczenie, kiedy wchodzisz w sklepie na dział z przyprawami? Nie ma co się dziwić…na rynku jest bardzo wielu producentów przypraw oraz rodzajów przypraw.
Każdy, kto, kocha gotować używa przypraw, bo to właśnie one wznoszą nasze dania, sprawiają, że posiłek staje się wyjątkowy! Jak zatem zdecydować, czego potrzebujesz? Przygotowaliśmy listę siedmiu przypraw, które pomogą zbudować osobistą spiżarkę z przyprawami. Dzięki, której gotowanie stanie się przyjemniejsze i smaczniejsze!
Czarny pieprz
Sól i…. no właśnie pieprz. Jest to połączenie konieczne, które występuje praktycznie zawsze. Czarny pieprz jest dodawany do większości potraw. Jego zadaniem jest dodania ostrości, przygotowywanemu daniu. Jest to dość wygodna przyprawa, z tego względu, że łatwo regulować poziom ostrości, jakiej chcemy uzyskać. Nie zapominaj o jego dodaniu, gdy przygotowujesz marynaty, gulasze, rosół, ale również w najzwyklejszych kanapach ze świeżym pomidorem! Tak. Nawet taka prosta przekąska z dodatkiem pieprzu nabierze wyjątkowego aromatu i smaku.
Granulowany czosnek
Jest to świetna alternatywa dla świeżego czosnku. Jeśli zdarzy się, że zapomnisz kupić główki czosnku, by przygotować np. Sos bolognese nic straconego! Posiadanie w swoim przyprawniku granulowanego czosnku zawsze uratuje sytuację.
Tymianek
Ma drzewny, lekko cytrynowy i łagodny smak. Najczęściej używa się go do potraw długogotujących takich jak pieczenie czy gulasze, ale równie dobrze sprawdzi się w daniach warzywnych. Sięgnij po liofilizowany tymianek, jeśli zależy Ci na intensywnym, świeżym aromacie.
Cynamon
Zapewne najbardziej kojarzy się z potrawami na słodko. Cóż… komu nie smakują drożdżowe bułeczki z jego dodatkiem albo szarlotka? Ale spróbuj zacząć dodawać go w niewielkich ilościach do potraw na podstawie pomidorów. Idealnie podbija ich smak.
Oregano
Słyszysz oregano, czujesz smak potraw we włoskim stylu? Oj tak! Żadna inna potrawa nie kojarzy się tak mocno z tym ziołem. Dodanie świeżego oregano do warzyw, dań z dodatkiem makaronu, a zwłaszcza do sosów pomidorowych nada im prawdziwego włoskiego charakteru. Ponadto oregano to również składnik kuchni greckiej, zatem dodawaj jego listki np. do greckiej sałatki z fetą.
Lubczyk
Czyli król rosołu. Ale nie tylko! Liofilizowany lubczyk daje daniom tak zwany smak umami. Co to takiego? To dodatkowy, piąty smak wyodrębniony przez naukowców. Pierwsze cztery smaki, których poszukujemy to: słodki, słony, kwaśny oraz gorzki. Umami można opisać jako to, co daje potrawom intensywność i pełnię smaku. Poprawia jakość szerokiego wachlarza potraw. Dlatego sięgaj po świeże gałązki lubczyku lub po łatwą w użytku liofizliowaną wersję.
Bazylia
Tak jak lubczyk króluje w rosołach, tak bazylia stała się jedynym z topowych ziół używanych w polskiej kuchni. Dlaczego tak kochamy jej smak? Pewnie dlatego, że dodając bazylię, mamy wrażenie, że przenosimy się naszymi zmysłami w wakacyjne rejony. Bazylia ma świeży aromat z subtelnym pieprzowym posmakiem i nutą mięty. Śmiało możesz dodawać liofilizowaną bazylię do wielu potraw lub ze świeżej przygotować sos pesto do makaronu.
Chociaż jest to siedem subiektywnie wybranych przez nas przypraw, które uważamy, że koniecznie powinno się je mieć w swojej szafce na przyprawy, to wiedz, że to dopiero początek. Świat przypraw, liofilizowanych i świeżych ziół jest ogromy. To bardzo dobra informacja! Bo nigdy nie będziesz się nudzić w kuchni.