Roślina ta ma cudowne właściwości odżywcze, dlatego też znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej już w Średniowieczu. Z dostępnych źródeł literaturowych możemy dowiedzieć się, że Rzymianie wykorzystywali szczypiorek w leczeniu gardła.
Roślinę tę cechuje duża zawartość cennych witamin i składników mineralnych. Jest bogatym źródłem witaminy K, C oraz żelaza. Ponadto dostarcza sporo witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego.
Witamina K — przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.
Witamina C — pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry
Foliany — pomagają w prawidłowej syntezie aminokwasów.
Żelazo- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.
Intensywny aromat zapewnia mu wysoka zawartość olejków eterycznych. Olejki te mają silne właściwości bakteriobójcze, co w połączeniu z siarką sprawia, że szczypiorek jest wyjątkowo pomocny w zwalczaniu infekcji oraz stanów zapalnych.
Zielone warzywa, takie jak szczypiorek, warto spożywać jako źródło chlorofilu, związek ten wspomaga dotlenienie organizmu i oczyszczanie go z substancji toksycznych.
Szczypiorek, prócz cennych właściwości leczniczych posiada również szerokie zastosowanie w kuchni. Ze względu na bogactwo odżywcze szczypiorek wykorzystywany jest w wielu kuchniach świata. Stosowany jest jako przyprawa zarówno w kuchni azjatyckiej i wielu kuchniach europejskich.
Jego intensywny smak i zapach nada wyrazistego smaku wielu daniom.
Doskonale sprawdzi się jako dodatek do past twarogowych oraz jajecznicy. Podkręci smak sałatek oraz nada świeżości dipom jogurtowym, które możesz wykorzystać jako delikatny dodatek do mięs grillowanych.
Zastąp świeży szczypiorek naszym nowym odkryciem: Liofilizowanym szczypiorkiem.
Liofilizacja, czym jest i ile dobra wnosi w każdą naszą przyprawę. Proces Liofilizacji jest nowoczesną metodą utrwalania żywności, która gwarantuje zachowanie przynajmniej 90% witamin i minerałów w odniesieniu do świeżego zioła. W momencie obróbki liofilizowane zioła stają się świeże, gdyż z powrotem wchłaniają wilgoć. Dzięki temu ujawnia się ich prawdziwy smak, charakter i kolor.
Liofilizowany szczypiorek nada świeżość Twoim potrawą przez cały rok. Szczypior pasuje do dań mięsnych oraz rybnych. Doskonałym pomysłem jest użycie go do placków ziemniaczanych oraz kanapek.
Nasz Liofilizowany szczypiorek doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań kuchni polskiej jak również dań kuchni egzotycznej. Ostry, intensywny smak urozmaici smak chłodnika w gorący lipcowy dzień, dając zarówno orzeźwienie jak również ochłodzenie spragnionemu organizmowi.
Liofilizowany szczypiorek możesz również dodać do:
— omletu,
— ryb grillowanych,
— świeżych sałatek,
— sosów,
— past twarogowych.
Rozkochaj się w prostocie ziół liofilizowanych. Ich dostępna forma i łatwość użycia dają radość stosowania.
mgr inż. Technologii Żywności i Żywienia Człowieka
Małgorzata Pająk