Lubczyk mimo długoletniej historii stosowania, w naszym kraju dopiero od niedawana jest odkrywany jako aromatyczny, ziołowy dodatek do wielu dań. Któż z nas nie słyszał o jego cudownej mocy naturalnego afrodyzjaku? Do dziś w wielu kulturach zaleca się stosowanie różnych preparatów na bazie lubczyku w celu zwiększenia poziomu libido. Pomimo, że wydaje się nam że jego pochodzenie jest silnie powiązane z Polską, to jednak nic bardziej mylnego. Jako pierwsi cudowne właściwości lubczyku zaobserwowali Azjaci. Lubczyk ma szerokie możliwości wykorzystania, może być stosowany jako przyprawa, ale również jako roślina lecznicza, której właściwości wykorzystywano w medycynie ludowej. Myślę, że niejednokrotnie nasze kochane babcie i mamy stosowały świeży zerwany prosto z ogródka liść lubczyku, który nadawał wyrazistości każdej domowej potrawie. Ma bardzo ciekawy nieco egzotyczny posmak w związku z dość intensywnie wyczuwalnym smakiem umami – tym samym, który znaleźć można w wegecie czy sosie sojowym. Ciekawy smak lubczyku komponuje się idealnie z dużą gamą potraw wydobywając z nich unikalny smak. Dodatek tego zioła podkręca i nadaje wyrazistości wielu potrawom. My polecamy Wam nasz naturalny, pełny smaku lubczyk liofilizowany!
Czym jest Liofilizacja?
Liofilizacja jest nowoczesną metodą utrwalania żywności, która pozwala zachować wartości odżywcze, minerały oraz witaminy świeżego zioła. Liofilizowany lubczyk zachowuje w swoim składzie cudowne właściwości, w tym fitosterole, które pozytywnie oddziałują na układ krążenia, między innymi poprzez obniżanie stężenia poziomu złego cholesterolu, ponadto w swoim składzie lubczyk zawiera witaminę C. Zioło to również bardzo dobrze wpływa na procesy trawienne w naszym organizmie, dlatego też zaleca się dodawać choć szczypty liofilizowanego lubczyku do dań ciężkostrawnych. W kuchni wykorzystywane są głównie jego liście, poddane suszeniu nadają potrawą długotrwały zapach i smak.
Liofilizowany lubczyk stanowi doskonały dodatek do zup, szczególnie polecamy używać go do rosołu, flaków czy grochówki. Dodatek lubczyku urozmaici również smak sosów (szczególnie mięsnych i pomidorowych) oraz dań z ryb i sałatek.
Jego możliwości wykorzystania są nieograniczone. Cudownie orzeźwiający napar z lubczyku po przestudzeniu i połączeniu z sokiem jabłkowym i lodem da ukojenie w upalny dzień!
Liofilizowany lubczyk możesz dodać do:
— tradycyjnego rosołu,
— fasolki po bretońsku,
— makaronów z sosami,
— sosu spaghetti bolognese,
— drobiu grillowanego i duszonego,
— past kanapkowych (z ryb, warzywnych).
mgr inż. Technologii Żywności i Żywienia Człowieka
Małgorzata Pająk