Koper to zioło, które uprawiane jest na całym świecie. Znane i kochane za wszechstronne zastosowanie i świeży smak. Za miejsce pochodzenia uznaje się południowo — wschodnią Azję. W naszym rodzimym kraju jest tak mocno zakorzeniony, że większość z nas uważa, że jego pochodzenie musi być powiązane z Polską. Zarówno w kuchni jak i ziołolecznictwie wykorzystuje się całą roślinę: liście, kwiaty i łodygę. Pierwsza myśl jaka przychodzi nam o koprze to: nieodzowny dodatek wielu dań. Jednakże za cudownym smakiem i świeżym aromatem kryje się wiele właściwości prozdrowotnych. Koper bogaty jest w wiele witamin, składników mineralnych oraz flawonoidów. Wśród cennych witamin możemy wymienić witaminę D i C, natomiast wśród składników mineralnych: cynk i fosfor.
Witamina D- pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi.
Witamina C- pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych.
Cynk- pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów.
Warto podkreślić, że koper pomaga regulować procesy trawienne, działa wiatropędnie. Napar z kopru stosowany w okresie poporodowym może pozytywnie wpłynąć na laktację u kobiet karmiących.
Teraz możesz cieszyć się smakiem kopru przez cały rok, dzięki naszym liofilizowanym ziołom.
Abyś mógł, bez wyrzutów wybrać nasz produkt, przybliżmy Ci czym jest proces liofilizacji.
Liofilizacja jest nowoczesną metodą utrwalania żywności, która pozwala zachować wartości odżywcze, minerały oraz witaminy świeżego zioła. Polega na zamrożeniu produktu, a następnie suszeniu przy znacznym obniżaniu ciśnienia.
Liofilizowany koper stanowi doskonały dodatek do ziemniaków, sosów i zup. Dodatek kopru urozmaici również smak mięs i dań z ryb.
Możliwości wykorzystania są nieograniczone. W upalne dni czerwcowego popołudnia orzeźwienie przyniesie chłodnik z botwiną z dodatkiem naszego kopru liofilizowanego.
Wspólne grillowanie uświetni porcja sosu ogórkowo – koprowego oczywiście z dodatkiem naszego liofilizowanego kopru!
Ciesz się liofilizowanym koprem, wykorzystując go do:
— zapiekanek mięsnych,
— zup i sosów,
— ryb grillowanych,
— drobiu grillowanego i duszonego,
— sosu tzatzyki.
mgr inż. Technologii Żywności i Żywienia Człowieka
Małgorzata Pająk