Oliwa na bazie ziół może być pysznym dodatkiem do sosów lub smażenia warzyw czy pieczenia ziemniaków. Lubisz wiedzieć, co jesz? To przeczytaj wpis na temat tego, jak przygotować własną ziołową oliwę.
Metoda na gorąco.
Jeśli chcesz wiedzieć, co jesz, użyj świeżych ziół. Dlaczego? Nie wiem jak Wy, ale ja mam dużą satysfakcję z tego, gdy zrobię coś sama od A do Z! Po pierwsze mam przy tym dużo radości i frajdy. Po drugie, jeśli jest to związane z odżywianiem, to cieszę się, gdy wiem co jem. A jeśli przy okazji uda mi się zrobić coś ładnego, to zadowolenie jest tym bardziej większe!
Metoda na gorąco.
Zatem do pracy! Działamy! W pierwszej kolejności przygotuj zioła. Zapytasz zapewne jakie? W tej metodzie najlepiej sprawdzą się zioła o twardszych gałązkach. Oczywiście jest to kwestia preferencji smakowych. Ja natomiast cenię sobie smak oliwy z: z tymiankiem i rozmarynem, ich w mojej kuchni nigdy nie może zabraknąć! Za pomocą nożyczek odetnij gałązki, rozłóż je na gazecie i pozostaw, aż się zasuszą. Kiedy masz już gotowe zioła. Wlej oliwę do garnka i podgrzej do 150 stopni. Jak to sprawdzić? Najlepiej za pomocą termometru kuchennego. Bądź tutaj ostrożny, zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do spalenia oliwy. Zdejmij garnek z ognia i dodaj ususzone zioła. Na każdy litr oliwy dodaj około 3 gałązki ziół. Zapytasz dlaczego „około”? Chyba zgodzisz się ze mną, że kuchnia to nie laboratorium? Najważniejszy jest smak! Zatem po pierwszym przygotowaniu własnej oliwy, będziesz wiedzieć na przyszłość, czy ta ilość ziół jest wystarczająca. Pozostaw napar do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Im dłużej oliwa nasącza się ziołami, tym będzie bardziej wyrazista. Gdy smak jest zadowalający, usuń zioła za pomocą sitka. Przechowuj oliwę w szczelnym szklanym pojemniku, w szafce lub w lodówce. Jej walory smakowe będą zachowane przez około miesiąc.
Metoda na ciepło.
Ziołowa oliwa przygotowywana na zimno powinna być ze świeżych ziół. Dlaczego? Jeśli wybierasz tę metodę, to zimna oliwa lepiej wychwyci smak ziół, kiedy są one świeże. Które zioła wybrać? Cudownie sprawdzą się świeże listki lub całe gałązki bazylii, rozmarynu, oregano czy szałwii. Umyj zioła, połóż na papierowym ręczniku i osusz. Do szklanych butelek z oliwą włóż najlepiej całe gałązki ziół. Prawda, że wyglądają atrakcyjnie? Oliwa z dnia na dzień będzie nabierać smaku i aromatu ziół. Przechowuj ją w lodówce. Najlepiej zużyć ją w przeciągu 2 tygodni. Muszę jednak przyznać, że nie powinno być to problemem. Jest tak smaczna, że będziesz jej używać często!
Jeszcze kilka wskazówek:
Wybierz wysokiej jakości oliwę.
Zwykle najlepiej używać jednego zioła, ale jeśli chcesz bardziej poeksperymentować, to możesz dodać: czosnek, cytrynę, a może papryczkę chilli? Hmmm?
Pamiętaj, że oliwę przygotowywaną na zimno należy przechowywać w lodówce, natomiast tą na gorąco można już przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce.