Bazylię kojarzymy przede wszystkim, jako niezastąpiony dodatek do dań kuchni śródziemnomorskiej. Niepozorna roślina jest głównym składnikiem włoskiego sosu pesto czy niezastąpionym dodatkiem do pomidorowego spaghetti. Bazylia dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi i zapachowi dodaje wyrazistości również sałatkom, pastom warzywnym czy potrawom mięsnym.
Suszona bazylia jest bardziej skoncentrowana od bazylii świeżej pod względem składników odżywczych, w przepisach używa się jej mniej w porównaniu ze świeżą.
Bazylia Liofilizowana jest innowacyjnym i bezpiecznym produktem, który oferujmy Tobie i Twojej rodzinie.
Liofilizacja jest to – najnowsza i najzdrowsza metoda utrwalania żywności. Polega na suszeniu poprzez wymrażanie wody. Produkty liofilizowane jako jedyne z dostępnych na polskim rynku zachowują aż w 90 % smak, aromat oraz cenne wartości odżywcze i witaminy.
Cenne składniki, które odpowiadają za drogocenne właściwości bazylii, znajdują się przede wszystkim w jej liściach. Wśród nich znajdują się m.in. olejki eteryczne (np. eugenol), które działają przeciwzapalnie.
Cudowne zioło- bazylia dostarcza również naszemu organizmowi wielu witamin. Wśród nich m.in.:
• witamina A- pomaga chronić wzrok i wpływa na zachowanie zdrowej skóry
• witamina C- wspomaga odporność
• witamina B5- zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.
Zielona roślina jest także skarbnicą substancji mineralnych: magnezu, żelaza, wapnia czy potasu.
Suszona bazylia jest używana jako dodatek do wszelkiego rodzaju dań pochodzenia włoskiego. Dodaje się ją do pizzy, a także do sosów do makaronów. Suszona bazylia może być także serwowana do sałatek i rozgrzewających zup. Można stosować ją do herbat ziołowych oraz orzeźwiających koktajli warzywnych aby uzyskać korzyści zdrowotne. Świetnie sprawdzi się w marynatach do mięs oraz ryb. Dodając ją do salsy pomidorowo-paprykowej poczujesz świeżość śródziemnomorskich smaków.
Suszona bazylia ma bardziej skoncentrowany smak niż jej świeża wersja. Dlatego jeżeli przepis wymaga dodania tej przyprawy, najlepiej jest dodać jedną trzecią ilości sugerowanej dla świeżego zioła.
mgr inż. Technologii Żywności i Żywienia Człowieka
Małgorzata Pająk